Congratulations to the 2019 US Geography Olympiad National Champions!

Varsity Division: Albert Zhang, Buchholz High School, Gainesville, FL
Junior Varsity Division: Qingyu Zhang, Buchholz High School, Gainesville, FL

8th Grade Division: Arnav Dharmagadda, Russell Middle School, Russell, KY
7th Grade Division: Ashrith Reddy, Marvin P. Baker Middle School, Corpus Christi, TX
6th Grade Division: Jishnu Nayak, Peter Hansen Elementary School, Mountain House, CA
Elementary School Division: Roman Gagliardi, Hindley Elementary, Darien, CT

Complete statistics for the Varsity and Junior Varsity National Championships (held on April 26, 2019 at the Crystal Gateway Marriott in Arlington, VA) are available here by searching under Individual Events and selecting the USGO division you are looking for.

Complete statistics for the Middle School and Elementary School National Championships (held on June 7, 2019 at the Hyatt Regency O’Hare in Rosemont, IL) are available here by searching under the appropriate tabs at the bottom of the spreadsheet.

Past Nationals Results

Past US Geography Olympiad National Champions
Varsity
2019 – Albert Zhang, Buchholz High School, Gainesville, FL
2018 – Kyle Yu, Westlake High School, Westlake, OH
2017 – Kyle Yu, Westlake High School, Westlake, OH
2016 – Eugene Wang, BASIS Tucson North, Tucson, AZ
2015 – Kevin Li, Westview High School, San Diego, CA
2014 – Anton Karpovich, Illinois Math and Science Academy, Aurora, IL
2013 – Anton Karpovich, Illinois Math and Science Academy, Aurora, IL

Junior Varsity
2019 – Qingyu Zhang, Buchholz High School, Gainesville, FL
2018 – Albert Zhang, Buchholz High School, Gainesville, FL
2017 – Avi Goel, Merryhill Middle School, Milpitas, CA
2016 – Kyle Yu, Westlake High School, Westlake, OH
2015 – Karan Menon, John Adams Middle School, Edison, NJ
2014 – Abhinav Kurada, Advanced Math and Science Academy, Marlborough, MA
2013 – Abhinav Kurada, Advanced Math and Science Academy, Marlborough, MA

8th Grade
2019 – Arnav Dharmagadda, Russell Middle School, Russell, KY
2018 – Srikrishna Darbha, College Station Middle School, College Station, TX

7th Grade
2019 – Ashrith Reddy, Marvin P. Baker Middle School, Corpus Christi, TX
2018 – Siddardh Budamagunta, Davis Drive Middle School, Cary, NC

6th Grade
2019 – Jishnu Nayak, Peter Hansen Elementary School, Mountain House, CA
2018 – Bianca Joaquin, St. Joan of Arc School, Evanston, IL

Elementary School (Fifth Grade and Younger)
2019 – Roman Gagliardi, Hindley Elementary, Darien, CT

5th Grade
2018 – Lee Balkcom, Homeschool, FL

4th Grade and Younger
2018 – Marc A. Lindemann Jr., Laddie A. Decker Sound Beach School, NY

Middle School (included students in 7th grade and 8th grade through 2017 until split permanently in 2018)
2017 – Kai Waddell, Lux Middle School, Lincoln, NE
2016 – Andy Tutuc, Canyon Vista Middle School, Austin, TX (8th Grade Classification*)
2016 – Rohil Bhinge, Nysmith School, Herndon, VA (7th Grade Classification*)
2015 – John Phipps, Middlesex Middle School, Darien, CT
* = (in 2016 and 2018, the 7th and 8th grades competed separately)

Elementary (included students in 6th grade and younger through 2017 until split permanently in 2018)
2017 – Siddharth Kamannavar, Stratford School, Sunnyvale, CA
2016 – Samik Bhinge, Mosby Woods Elementary School, Fairfax, VA
2015 – Rohil Bhinge, Nysmith School, Herndon, VA